پایگاه خبری خوزستان

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان با بیان اینکه حمایت از رتبه های برتر کنکور تنها نباید در عکس گرفتن خلاصه شود، تاکید کرد: اقدام اساسی این است که با دادن تسهیلات آنها را تشویق کنیم که دانشگاههای استان بویژه دانشگاه شهید چمران و جندی شاپور را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب کنند و بدین طریق سطح علمی دانشگاه های ما ارتقاء پیدا کند.

علی حسین صابری در گفت و گو با خبرنگار کاوش، گفت: توسعه و پیشرفت استان خوزستان طبعا باید مهمترین دغدغه مسئولان و مردم خوزستان باشد و یکی از مهمترین و موثرترین عامل توسعه نیروی انسانی نخبه و اثرگذار است، قابل انکار نیست که حتی یک یا چند فرد نخبه می توانند در جامعه تحول آفرین باشند بنابراین آنهایی که دغدغه توسعه و پیشرفت استان را دارند باید در جذب نخبگان جدی و پی گیر باشند.

وی ادامه داد: سالهاست که کشورهای توسعه یافته افراد نخبه و باهوش را از اقصاء نقاط دنیا جذب و از توانمندی آنها برای پیشرفت و توسعه علم و تکنولوژی در کشور خود بهره می برند، در کشور ما نیز معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در سالهای اخیر برای جلوگیری از فرار مغزها برنامه هایی را اجرا کرده است و موفقیت های شایان توجهی هم بدست آورده است.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان با بیان اینکه اهمیت چنین برنامه هایی برای استان خوزستان بیشتر احساس می شود، اضافه کرد: برنامه جلوگیری از فرار مغزها نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح استانی هم شایسته توجه است و مسئولان و سیاستگزاران استان باید برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان نهایت تلاش خود را اعمال بکنند.

صابری تصریح کرد: دانش آموزانی که در کنکور سراسری حائز رتبه های برتر شده اند از افراد نخبه، توانمند و دارای انگیزه قوی هستند و چه در زمان تحصیل در دانشگاه و چه پس از فراغت از تحصیل هر جا که باشند منشاء اثر هستند، بنابراین جذب این افراد در دانشگاههای خوزستان و سپس استفاده از خدمات آنها در استان قطعا از عوامل موثر در پیشرفت و توسعه استان خواهد بود.

وی افزود: در بررسی های بعمل آمده توسط بنیاد نخبگان در سال گذشته مشخص شد که هیچکدام از رتبه های زیر ۵۰۰ کنکور سراسری دانشگاههای استان را به عنوان محل تحصیل انتخاب نکرده اند.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان اظهار داشت: اینکه مسئولان استانی به دانش آموزان خوزستانی حائز رتبه های برتر کنکور تبریک می گویند، به آنها لوح تقدیر اهداء می کنند و در کنار آنها تصاویر خود را ثبت می کنند به عنوان یک مشوق خوب است اما صرفا یک اقدام کوتاه مدت است و استفاده از نیرو و توان فکری این عزیزان را در جهت توسعه استان مد نظر قرار نمی دهد بلکه باید قدم بعدی که جذب و ماندگاری این نخبگان در استان است و به توسعه استان کمک می کند را بردارند.

صابری عنوان کرد: به همین منظور بنیاد نخبگان استان خوزستان از سال ۹۷ در شورای علمی نخبگان با حضور روسای دانشگاهها و مسئولان تراز اول استان برنامه ای را مطرح و پیگیری می کند که شامل اعطای تسهیلاتی به دانش آموزان خوزستانی حائز رتبه های برتر کنکور سراسری است که دانشگاههای خوزستان را به عنوان محل تحصیل انتخاب کنند.

وی افزود: این تسهیلات برای هر سال شامل هزینه زیادی نخواهد بود چون نفرات حائز رتبه های زیر ۱۰۰ حدود ۱۰ نفر، کمی بیشتر یا کمی کمتر هستند به همین منظور از طرف بنیاد نخبگان در سال اول و در صورت ادامه فعالیت نخبگانی در سالهای بعد تسهیلات نقدی تحت عنوان اعتبار پژوهشی-فناورانه ۹۰۰۰۰۰۰ ریال ماهانه، شرکت در کارگاههای آموزشی و خرید کتاب ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال، بیمه تکمیلی و وام مسکن
، تسهیلات نظام وظیفه و انجام پروژه های تحقیقاتی به جای خدمت سربازی اعطا خواهد شد.

رئیس بنیاد نخبگان با درخواست اعطای تسهیلات از سوی دیگر ارگان ها به رتبه های برتر کنکور و جذب آنها در دانشگاه های استان، تاکید کرد: اگر دانشگاهها و سازمانهای دیگر هم به همین نسبت تسهیلاتی را ارائه بدهند بدون تردید اکثر این عزیزان دانشگاههای خوزستان را به عنوان محل تحصیل انتخاب می کنند و این گونه می توان از مهاجرت این نخبگان ممانعت کرد تا استان از وجود آنها محروم نشود.

صابری ادامه داد: البته در صورت داشتن وسعت نظر و با یک برنامه دراز مدت می توان رتبه های برتر استانهای همجوار را هم جذب کرد و در استان خوزستان از وجود نخبه ها برای پیشرفت استان استفاده کرد.

وی اضافه کرد: دانشگاه صنعتی شریف یکی از دانشگاههای کشور ماست که در رتبه بندی (رنکینگ) دانشگاهای جهان از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار است و بدون تردید یکی از موثرترین عوامل آن حضور و تحصیل رتبه های برتر کنکور سراسری در این دانشگاه است.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان یادآور شد: بنابراین اگر دانشگاههای ما دغدغه ای ارتقاء سطح دانشگاه و جایگاه دانشگاههای استان را در رتبه بندی دانشگاهها دارند این موضوع شایسته توجه است، بنیاد نخبگان نیز این موضوع را در چند جلسه از شورای علمی نخبگان استان مطرح کرده و با توجه به استقبال اعضای شورا از روز اعلام نتایج کنکور سراسری به جد پیگیر این برنامه است و اگر ارگانهای ذیربط و فوق الذکر همکاری کنند موفقیت در این زمینه دست یافتنی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.