پایگاه خبری خوزستان

تاسیسات شبکه برق خوزستان فرسوده است

 مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان با اشاره به فرسودگي شبكه برق خوزستان گفت: در ارديبهشت امسال تاسيسات برق فشار قوي خوزستان 60 ساله شد اين مساله پيشگامي خوزستان در احداث صنعت برق را نشان مي دهد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان با اشاره به فرسودگی شبکه برق خوزستان گفت: در اردیبهشت امسال تاسیسات برق فشار قوی خوزستان ۶۰ ساله شد این مساله پیشگامی خوزستان در احداث صنعت برق را نشان می دهد.

محمود دشت بزرگ  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: تاسیسات صنعت برق با این عمر بالا نمی توان عملکرد نرمال و بدون مشکل را انتظار داشت، این تاسسات باید نوسازی و بهینه سازی شوند که البته این کار نیازمند تامین منابع مالی قابل توجه است.
وی افزود: ترانس های با قدمت بیش از ۵۰ سال را در شبکه داریم درحالی که طراحی تاسیسات برای شبکه برق حداکثر ۳۰ ساله است لذا این ترانسهای قدیمی سبب کاهش راندمان شبکه و تهدید پایداری شبکه برق می شوند.
مدیرعامل برق منطقه ای خاطر نشان کرد: برای سال ۹۸ شاخص هایی از جمله احداث ۱۱ پروژه پست برق به ظرفیت ۸۵۴ مگاولت آمپر و ۱۴ پروژه خط به طول ۳۴۰ کیلومتر مدار برنامه ریزی شده است.
وی افزود: در اجرای پروژه ها به فرض تامین اعتبار، با مشکلات دیگری همچون دراختیار نداشتن زمین توسط دستگاه های مربوطه مواجه هستیم، در نقاط مورد مطالعه برای ساخت پست برق باید زمین مناسب درنظر گرفته شود.
دشت بزرگ گفت: تا پیش از این در طرح های جامع شهری برای استقرار تاسیسات برق هیچ زمینی در نظر گرفته نمی شد اما در چند سال اخیر تلاش کردیم در کمیسیون های مختلف مسئولان و متولیان را متوجه ضرورت این مساله کنیم.
وی ادامه داد: در منطقه ای مانند کیانپارس شاهد تراکم بالای بار شبکه هستیم و تاسیسات برقی که از قبل احداث شده اند در شرایط پرباری قرار دارند و شاید حتی نیاز باشد در تابستان برای جلوگیری از ورود صدمه به تاسیسات در این منطقه برنامه های خاموشی برق بدهیم.
مدیرعامل برق منطقه ای اظهار داشت: حدود سه سال است که یک قطعه زمین در منطقه کیانپارس برای ساخت پست برق مدنظر است اما دستگاه های متولی مشارکت نمی کنند که این یک تهدید جدی برای شهر اهواز تلقی می شود.
وی ادامه داد: همچنین در مسیر اجرای پروژه ها به ویژه خطوط معارضینی وجود دارند که از آنها می خواهیم با شرکت برق منطقه ای همکاری داشته باشند زیرا اینگونه فعالیت های زیرساختی در نهایت به توسعه استان می انجامد.

**پیش بینی یکصد میلیون یورو برای برق خوزستان در سال۹۸
دشت بزرگ یادآور شد: درحال حاضر شرکت برق منطقه ای خوزستان برای خرید ۵۲ دستگاه ترانس فشار قوی قرارداد دارد، بالغ بر سه هزار میلیارد ریال ارزش این قراردادها است.
وی ادامه داد: قرارداد ساخت ۶ دستگاه ترانس ۴۰۰ کیلوولت با یک شرکت داخلی بسته شده است که چهار عدد ترانس ۴۰۰ به ۱۳۲کیلوولت و ۲ دستگاه ۴۰۰ به ۲۳۲ کیلوولت است، ترانس های ۴۰۰ به ۱۳۲کیلوولت نخستین ترانس های ساخته شده در داخل با این مقیاس هستند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان تصریح کرد: در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۵۰ میلیون دلار برای کاهش اثرات خشکسالی و ریزگردها در شبکه برق خوزستان پیش بینی شده بود و در سال ۹۸ نیز یکصد میلیون یورو در بودجه پیش بینی شده که دستور تخصیص ۱۰ درصد از این بودجه صادر شده است.

**۲هزار و ۱۳۸ دکل در معرض سیلاب بودند
دشت بزرگ در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: عرصه نفوذ سیلاب در سطح برق را باید شناسایی می کردیم زیرا شبکه های برق فشار قوی، متوسط و ضعیف در تمام استان خوزستان گستره هستند در گام نخست مواضعی که بیشتر در مسیر طغیان رودخانه ها بودند شناسایی شدند.
وی ادامه داد: متناسب با شرایط اقدامات تامینی و مراقبتی صورت گرفت، برق منطقه ای خوزستان در ۲ بخش پست های فشار قوی و خطوط فشار قوی اقدامات لازم برای مقابله با سیلاب را در دستور کار خود قرار داد.
به گفته دشت بزرگ از هفته دوم فروردین ماه تا نیمه نخست اردیبهشت ماه در مجموع ۵۱ پست انتقال و فوق توزیع شناسایی شدند که یا در معرض سیلاب بودند و یا احتمال قرار گرفتن آنها در سیلاب وجود داشت، این میزان پست ۲۴ درصد کل پست های شرکت برق منطقه ای خوزستان را تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: ۲هزار و ۱۳۸ دکل نیز در معرض سیلاب قرار داشتند که معادل ۱۳ درصد کل شبکه انتقال و فوق توزیع برق منطقه ای خوزستان است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گفت: طراحی شبکه باتوجه به مطالعات بلند مدت در حوزه نقاط مختلف استان، به گونه ای است که خطوط برق کمترین آبگرفتگی را داشته باشد از همین رو نگرانی خاصی از بابت آبگرفتگی دکل ها نداشتیم اما استمرار وجود آب در آن نقاط، امکان رانش زمین و عدم تعادل این دکل ها را تهدید می کرد که البته شاهد بروز چنین رخدادی نبودیم.
وی افزود: هر ۲ بخش پست ها و خطوط به صورت صد درصدی پایدار بودند که البته این به معنای عدم آسیب دیدن آنها نیست زیرا ساخت همین سیل بندها در بیرون و داخل تاسیسات و نفوذ آب به آنها مخرب است.

**برآورد اولیه خسارت سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی
دشت بزرگ تصریح کرد: طبق برآوردهای اولیه سه هزار ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت مستقیم و غیر مستقیم به تاسیسات شرکت برق منطقه ای خوزستان وارد شده است اما به طور مستند تاکنون ۷۷۰ میلیارد ریال خسارت مستقیم شناسایی شده است.
وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۸ منابعی برای جبران خسارت سیل وجود ندارد و باید از ردیف محل هایی همچون حوادث غیرمترقبه و ماده ۱۲ مدیریت بحران اعتباراتی برای جبران این خسارت ها اختصاص یابد.
به گفته وی درحال حاضر بیشتر توجه به بازسازی منازل آسیب دیده از سیل معطوف شده است که البته اقدام درستی است اما نباید از حوزه های زیرساختی نیز غافل شد زیرا در نهایت این بخش ها نیز به خود مردم خدمت رسانی می کنند.
دشت بزرگ خاطر نشان کرد: درحال حاضر رشد مصرف شبکه نسبت به نیمه نخست فروردین ماه امسال رشد ۱۰۰ درصدی را شاهد بوده است و از ۲هزار و ۳۰۰ مگاوات به پنج هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیده است از همین رو زیرساخت ها باید آمادگی لازم برای تامین برق در شرایط پیک مصرف را داشته باشند.
وی با اشاره به لزوم تامین منابع کافی و به موقع برای جبران خسارت به حوزه برق گفت: اگر این خسارت ها به موقع جبران نشود پایداری و امنیت شبکه برق در سطح استان به مخاطره می افتد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای افزود: در کنار منابعی که برای جبران خسارت های سیل اختصاص می یابد می توان منابع در نظر گرفته شده برای مقابله با خشکسالی را ۲ تخصیصه کرد و از آن هم برای مقابله با خشکسالی و هم سیل استفاده نمود.
وی با اشاره به عدم خاموشی برق در استان به دلیل برنامه ریزی بار شبکه گفت: شبکه برق خوزستان به شبکه سراسری متصل است و در صورت وقوع یک اتفاق در شبکه برق استان امکان ناپایداری برق کشور وجود داشت.
وی ادامه داد: نقاط مهم و حیاتی که از مجموعه تاسیسات صنعت برق تغذیه می شوند مانند شرکت های آب و فاضلاب شناسایی شدند و به آنها اعلام شد که در صورت بروز مشکل باید به دنبال روش های جایگزین مانند استفاده از دیزل های برق باشند.
دشت بزرگ اظهار داشت: در همه نقاط دنیا حوادث گذرا ناشی از ماهیت شبکه و مسائل زیست محیطی در تمام بخش ها وجود دارد و در شبکه برق خوزستان نیز ممکن است به وجود بیاید و گروه های تعمیراتی نیز برای همین مسائل آموزش دیده اند و نمی توان ادعا کرد به صورت ۱۰۰ درصدی هیچ وقفه ای در هیچ جای شبکه به وجود نمی آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.