پایگاه خبری خوزستان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان:

مشترکان برای پایداری شبکه برق در تابستان مصرف را مدیریت کنند

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان با بیان اینکه بیش از 59 درصد مصرف برق خوزستان در حوزه های خانگی و عمومی است گفت: پایداری شبکه برق تابستان در گرو مدیریت مصرف این مشترکان است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان با بیان اینکه بیش از ۵۹ درصد مصرف برق خوزستان در حوزه های خانگی و عمومی است گفت: پایداری شبکه برق تابستان در گرو مدیریت مصرف این مشترکان است.
محمود دشت بزرگ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص احتمال کاهش ساعت کاری ادارات در تابستان امسال بیان کرد: مساله کاهش ساعات کاری ادارات خوزستان دور از ذهن نیست و در شورای پایایی شبکه برق استان هم مورد مطالعه قرار گرفته اما جزییات آن مشخص نیست.
وی با اشاره به اینکه موضوعات مدیریت مصرف برق باید همیشه در سرلوحه کار قرار گیرد گفت: مجموع مشترکان خانگی در حوزه عملیاتی شرکت برق منطقه ای خوزستان حدود یک میلیون و ۵۵۰هزار است که اگر مدیریت مصرف را رعایت کنند امنیت شبکه بیش از پیش حفظ می شود.

**صرفه جویی ۲۰۰ واتی هر مشترک
دشت بزرگ بیان کرد: اگر هرکدام از مصرف کنندگان به طور متوسط ۲۰۰ وات در لحظه پیک صرفه جویی برق داشته باشند ۳۱۰ مگاوات در کل شبکه صرفه جویی می شود این درحالیست که پارسال با تغییر کاری ساعات ادارت به طور متوسط ۲۶۳مگاوات مصرف برق کاهش یافت.
وی ادامه داد: ۴۹درصد از مصرف برق خوزستان در حوزه خانگی، ۱۵ درصد کشاورزی و ۱۰ درصد عمومی است به عبارت دیگر ۷۴ درصد مصرف برق خوزستان در این سه حوزه است که اگر این مشترکان صرفه جویی برق در ساعت پیک داشته باشند شاهد پایداری بهتر برق هستیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان یادآور شد: کل مصرف برق در حوزه عمومی ازجمله ادارات ۱۰ درصد است که پارسال با کاهش ساعت کار ادارات شاهد کاهش بار در شبکه بودیم.
وی افزود:پارسال طرح هایی برای مدیریت بار در شبکه برق خوزستان انجام شد که رقم این مدیریت مصرف ۵۰۷ مگاوات بود و این رقم برای مسال به ۹۶۱مگاوات رسیده که ۴۱۰ مگاوات برای برق منطقه ای خوزستان پیش بینی شده تا با مشترکانی مانند صنایع سیمان، فولاد، نورد و نفت که به طور مستقیم از این شرکت تامین برق می شوند، به این عدد دست پیدا کنیم.

** پرباری در تمام شبکه
دشت بزرگ بیان کرد:کل شبکه برق با پرباری روبه رو است و اگر خود مردم و صنایع مشارکت نداشته باشند شرکت های برق باید از ابزارهای مدیریت بار شبکه استفاده کنند؛ نیاز به استفاده از ابزارهای مدیریت مصرف است لذا رایزنی با صنایع آغاز شده تا از روش های مختلف مدیریت مصرف همچون ظرفیت های طرح های ذخیره عملیاتی استفاده کنند.

** ۶۰ درصد ظرفیت منصوبه برق از نیروگاه های برقابی
وی ادامه داد: پارسال محدودیت هایی در تولید برق داشتیم زیرا ۶۰ درصد ظرفیت منصوبه تولید برق در خوزستان نیروگاه های برقابی هستند و اگر نتوانند میزان برق مورد نظر برای شرایط پیک مصرف را تولید کنند مشکلاتی در شبکه برق ایجاد می شود.
به گفته دشت بزرگ پارسال پیک شبکه برق خوزستان هفت هزارو ۹۱۷مگاوات بود که برای نخستین
بار پیک مصرف نسبت به سال ۹۶ کمتر بود.
وی ادامه داد: براساس برآوردها ، به دلیل آبگیری مخازن سدها امسال تولید برق در خوزستان به میزان نیاز مصرف خواهد بود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: در سال ۹۷ در مجموع ۱۰ هزار و ۵۶۵ گیگاوات ساعت در نیروگاه های برقابی خوزستان انرژی تولید شد این درحالیست که در ۵۱ روزه نخست امسال چهار هزار و ۳۸۹ گیگاوات ساعت انرژی از نیروگاه های برقابی تولید شد که معادل ۴۲ درصد کل انرژی تولیدی نیروگاه ها در سال ۹۷ است.
وی گفت: در بازه زمانی ۵۱ روز نخست سال ۹۷ تنها ۴۱۶ گیگاوات ساعت تولید شد و این به معنای آن است که در مدت مشابه امسال بیش از ۱۰ و نیم برابر انرژی توسط نیروگاه های برقابی تولید شده است.
به گفته دشت بزرگ نیروگاه های برقابی از نظر توان تولیدی در لحظه پیک پارسال سه هزار و ۸۷ مگاوات و نیروگاه های حرارتی سه هزار و ۸۰۵ مگاوات برق تولید کردند.
وی افزود: پیک مصرف برق خوزستان در پارسال هفت هزار و۹۱۷ مگاوات بود از این رو ناچار شدیم از شبکه سراسری برای تامین پیک استفاده کنیم زیرا تولید برق توسط نیروگاه های استان کافی نبود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان ادامه داد:امسال برنامه ریزی شده که از نیروگاه های برقابی و حرارتی هرکدام در لحظه پیک چهار هزار و ۴۸۰ مگاوات برق تولید شود؛ نیاز مصرف برای امسال حدود هشت هزار و ۸۸۰ مگاوات است که مقداری بیش از نیاز مصرف نیز از نیروگاه ها در لحظه پیک برق تولید می شود.
وی با اشاره به لزوم صرفه جویی در مصرف برق توسط بخش های مختلف خانگی و صنعت گفت: در تلاش هستیم تا با روش های مختلف میزان پیک امسال را مشابه پارسال در حدود هفت هزار و ۹۱۷مگاوات تنظیم کنیم.
وی ادامه داد: البته حوادث در بخش تولید را نباید فراموش کنیم زیرا ممکن است بر اثر بروز یک حادثه مشکلی در تولید برق ایجاد شود اما به شرط اتمام تعمیرات برنامه ریزی شده در نیروگاه ها تا پایان خرداد، تمام واحدهای تولید برق غیر از یک واحد نیروگاه دز و یک واحد نیروگاه کارون سه در مدار خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.