پایگاه خبری خوزستان

مگر می‌شود با سیلاب جنگید و از فکر و خیال ساخت سیل بند و مستحکم سازی آن فارغ شد و برای کنکور درس خواند؟

تعویق زمان کنکور، خواسته مهم دانش آموزان سیل‌زده

صحبت درباره سیلابی است که چندین استان را درگیر کرده و تنها در استان خوزستان سبب درگیر شدن ۱۴ ناحیه از ۴۰ ناحیه آموزشی شد. سیلابی که منجر به تخلیه شهر‌ها و روستا‌های متعدد در خوزستان و تبدیل شدن مدارس به اردوگاه اسکان سیل زدگان شد…

مگر می‌شود با سیلاب جنگید و از فکر و خیال ساخت سیل بند و مستحکم سازی آن فارغ شد و برای کنکور درس خواند؟
به گزارش «کاوش»، برخلاف مسئولان که تصور می‌کنند پاسخ این سوال مثبت است و بر این اساس تصمیمی برای تعویق کنکور یا هر راهکار دیگری برای رعایت حال سیل زدگان ندارند، دانش آموزان مناطق سیل زده خواستار تعویق کنکور هستند.
خواسته‌ای که اگر بدانیم سیل اخیر خوزستان حتی مانع بازگشایی مدارس پس از تعطیلات طولانی مدت نوروز به مدت دو هفته شده، منطقی‌تر هم به نظر می‌رسد چراکه بی انصافی است دایر کردن مدارس مقدور نباشد، اما درس خواندن و مهیا شدن برای کنکور را ممکن بدانیم.
صحبت درباره سیلابی است که چندین استان را درگیر کرده و تنها در استان خوزستان سبب درگیر شدن ۱۴ ناحیه از ۴۰ ناحیه آموزشی شد. سیلابی که منجر به تخلیه شهر‌ها و روستا‌های متعدد در خوزستان و تبدیل شدن مدارس به اردوگاه اسکان سیل زدگان شد و بر اساس آمار، ۴۶۱ مدرسه را درگیر سیل کرد.
این در حالی است که بر اساس آمار، ۱۰۹ مدرسه در خوزستان دچار خسارت و تخریب شده اند. وضعیتی که موجب شده ۵۴ هزار و ۱۶۳ دانش آموز خوزستانی تا پایان فروردین کلاس‌های درس خود را از دست بدهند و به تاکید مسئولان ارشد، فراهم آوردن امکان جبران این لطمات تحصیلی به ایشان اولویت داشته باشد. اولویتی که بی شک در مساله کنکور مهم‌تر هم جلوه می‌کند.
تعویق کنکور هم کمک بزرگی نیست

نکته مهمی که در گفت و گوی با کنکوری‌های این استان نیز خودنمایی می‌کند. یکی از دانش آموزان سیل زده که سال تحصیلی ۹۷-۹۸ را با آرزوی موفقیت در کنکور آغاز کرده بود، به فارس می‌گوید: سه سال است که برای موفقیت در کنکور برنامه ریزی و در کلاس‌های کنکور شرکت می‌کردم، اما سیل اخیر سبب تغییر برنامه‌هایم شد.
اَمَل که در اردوگاه سیل زدگان ساکن است، می‌افزاید: در اردوگاه نتوانستم درس‌هایم را مرور کنم و تمرکزم را از دست دادم؛ حالا هم هنوز تکلیف خانه‌مان مشخص نیست که بخواهم برای ادامه درس برنامه ریزی کنم. استرس کنکور و از دست رفتن همه تلاش و هزینه‌های انجام شده در ماه‌های گذشته سبب شده که صورتم جوش بزند و نمی‌دانم چطور می‌توانم از این استرس راحت شوم.
این دانش آموز خوزستانی با اشاره به زمان کم باقی مانده تا کنکور ۹۸ عنوان می‌کند: فرصت کوتاهی تا روز کنکور باقیمانده و حداقل تا ۲۰ روز دیگر درگیر خانه تکانی و پاک کردن آثار سیل از خانه هستم، بعد از این هم بعید می‌دانم که استرس اجازه درس خواندن به من بدهد برای همین از نتیجه این کنکور مأیوس شده‌ام. شاید به تأخیر انداختن زمان برگزاری کنکور هم نتواند ما را به نتیجه دلخواه برساند، اما شاید بتوان از استرس وارد شده به ما کم کرد.
بعد‌ها می‌گویند نمره مان کم بود و سیل را فراموش می‌کنند

یاسر ۱۸ ساله که این روز‌ها مشغول کمک رسانی به مردم سیل زده است، می‌گوید: نرسیدیم که درس بخوانیم، چون در این ایام یا مشغول خدمت رسانی به سیل زدگان بودیم و یا در خانه از اقوام سیل زده میزبانی می‌کردیم. امسال اگر نتوانم در کنکور موفق شوم باید به سربازی بروم و یا در دانشگاه آزاد نام نویسی کنیم و به همین خاطر عدم موفقیت در کنکور همه برنامه ریزی‌هایم را به هم می‌ریزد.
وی می‌افزاید: استرس کنکور و رفتن سربازی هم این روز‌ها نمی‌گذارد که ما برای درس خواندن ذهنی فارغ داشته باشیم و مجموع این مشکلات به عدم موفقیت در کنکور و یا یک رتبه بد ختم می‌شود که در هر صورت ما فرصتی برابر با دانش آموزان سایر استان‌ها نخواهیم داشت.
این دانش آموز اهوازی اظهار می‌کند: سال‌ها بعد هم می‌گویند که شما تخصص لازم یا نمره لازم را ندارید و فرصت‌های شغلی‌مان هم از دست می‌رود؛ باید شیوه کنکور امسال برای خوزستانی‌ها تغییر کند تا ما هم فرصت برابری با سایر دانش آموزان جهت رقابت در کنکور داشته باشیم.
دلهره آینده به جان بچه‌هایم افتاده است

والدین هم با موضوع کنکور و موفقیت فرزندان خود درگیر هستند و علاوه بر دانش آموزان خود والدین هم این روز‌ها با استرسی عجیب مواجه هستند. پدر یکی از دانش آموزان اهوازی به فارس می‌گوید: پس از مطرح شدن بحث سیل و عدم اطلاع رسانی مناسب همه اعضای خانواده دچار استرس و ترس از سیل شدند و این موضوع روی همه برنامه‌ها تأثیر منفی گذاشت.
آقای احمدی امین می‌افزاید: سه فرزند دارم که دوتا از آن‌ها امسال و سال آینده کنکور دارند و در این مدت هردوی آن‌ها ترس از آینده دارند؛ پسرم کلاس دوازدهم است و امسال معتقد است نمی‌تواند نتیجه خاصی بگیرد. دخترم هم می‌گوید شاید این اوضاع سال آینده هم دوباره تکرار شود و برای همین فرصت برابر برای رقابت ندارد.
وی ادامه می‌دهد: تنها خواسته ما این است که با تعویق زمان کنکور برای دانش آموزان خوزستانی، فرصتی به این دانش آموزان جهت بازیابی بدهند تا بتوانند خودشان را آماده کنند در غیر این صورت نتایج امسال به دلخواه هیچ کدام از دانش آموزان نخواهد بود و شاید استرس و نگرانی را تا مدت‌ها در آن‌ها حاکم کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.