پایگاه خبری خوزستان | kavooshkhabar.ir

 روایتی از حضور نیروهای حشدالشعبی در مناطق سیل زده خوزستان

مصطفی آرانی

روایت اول: اینجا شلمچه است. چند باری آمدم برای راهیان نور ولی این بار به سمت یادمان نمی رویم و یک راست می رویم به پایانه مرزی. دلال های ارز نشسته اند و آماده اند تا به قول خودشان با قیمتی منصفانه، ریال را به دینار و دلار و بالعکس تبدیل کنند. سراسر مسیر هم تبلیغ اپراتورهای مختلف است برای سیمکارت ایرانی و عراقی.

هوا گرم است و شاید به همین خاطر مسیر خروجی از ایران چندان شلوغ نیست. مسیر ورودی اما حسابی شلوغ است و مامور گذرنامه حتی چند ثانیه هم استراحت نمی کند. احتمالا حذف هزینه ویزا هم در این وضعیت موثر است. عراقی ها معمولا خانوادگی به این طرف مرز می آیند. خانم هایشان با روسری عربی و طرز خاص بستن آن مشخص اند. بعضا هم بلوز و شلوارهایی پوشیده اند که پوشیده است.

دم در کارت خبرنگاری نشان می دهم و اجازه پیدا می کنم تا از یک در فرعی بروم تا سیم خاردار آخر مرز. می گویند آخرین گروه از بچه های حشدالشعبی کمتر از یک ساعت پیش وارد شدند و چند گروه دیگر هم همین امروز رفتند به مقصد عراق. سربازی که نگهبان در است می گوید اصلا معطل شان نمی کنیم. کارشان را سریع انجام می دهیم و از همین در با ماشین می روند داخل ایران. مامور گذرنامه هم می گوید یک گروه انفرادی همین یک ربع پیش وارد ایران شدند. او هم می گوید وقتی کارت حشدالشعبی را نشان می دهند کارشان سریع تر راه می افتد.

روایت دوم: اینجا شادگان است. جایی که در همان ماه اول جنگ تحمیلی بارها بمباران شد و یکی از محورهای عملیات ثامن الائمه برای شکست حصر آبادان بود. ما در روستایی به نام الصراخیه هستیم. گیر افتاده میان تالاب شادگان. اداره محیط زیست تالاب کنار روستاست و در پارکینگش دو آمبولانس عراقی است. آرم هلال احمر دارند. می گویند از بچه های حشدالشعبی هستند. دیشب آمدند اینجا. یکی نشسته پشت رل و آماده بی سیم است برای عملیات و دیگری پشت آمبولانس یک جور داروخانه سیار راه انداخته است با داروهای اولیه ای که اهالی روستا به آن نیاز دارند. خوبی اش این است که می توانند با اهالی روستا عربی حرف بزنند و به قول معروف زبان همدیگر را می فهمند.

روایت سوم: اینجا روستای علاویه فای است. از توابع حمیدیه. آب کرخه آن قدر بالا آمده که حتی سد تنظیمی را تا حدی تخریب کرده و از طرفین رودخانه وارد حیاط خانه ها شده است. بچه های حشدالشعبی اینجا یک درمانگاه زده اند. از حدود یک هفته قبل و می گویند تا چهار ، پنج روز دیگر هم هستند. هفت آمبولانس دارند و تعداد قابل توجهی نیرو. برخی از آنها دارند استراحت می کنند و دو پزشک حالا پشت میز هستند و یک نفر هم مسئول داروخانه است. با مترجمی که از سپاه حمیدیه است شروع می کنیم به صحبت با آن ها. پزشک که جوانی خوش قیافه و خوش تیپ است، می گوید از بغداد آمده است. می پرسم چرا آمدی؟ می گوید شما ایرانی ها در جنگ با داعش به ما کمک کردید. حالا ما آمده ایم تا «ردالجمیل» کنیم. رد الجمیل به عربی یعنی جبران کار خوبی که کردی. شخصی که مسئول داروخانه است می گوید ولایت علی مرز ندارد. هر جای دیگر هم که کمک لازم باشد می رویم. از لبنان تا یمن. از کارشان می پرسم. می گویند معمولا مورد اورژانسی ندارند ولی شب قبلش یک پیرمرد را که دچار حمله قلبی شده به اهواز برده اند. به چند تصادفی هم کمک کرده اند.

ظاهرا پنج پایگاه دارند و در پایگاهی که اطراف شلمچه زدند، حتی پزشک خانم هم دارند. ما که در حال حرف زدنیم یکی از اهالی روستا می آید و برای مشکل تیروئیدش دارو می خواهد، پزشک به عربی می گوید برو به خانه و داروی قبلی ات را بیاور تا مشابه آن را برایت بنویسم.

چهار روز در خوزستان بودم و در این مدت هیچ حرفی از مردم علیه نیروهای امدادی عراقی نشنیدم. انگار نه انگار که دولت همین مردم نزدیک به چهل سال قبل جنگی هشت ساله علیه مردم همین خوزستان تحمیل کرده است. اثر جنگ اگرچه روی برخی ساختمان ها هست ولی ایرانی ها ظاهرا به خوبی توانستند بین دولت وقت عراق و مردمانش تفکیک قائل شوند و در ذهن عراقی ها هم چیزی از خاطره تلخ آن جنگ باقی نمانده و هر چه هست لطف ایران است در بیرون کردن داعش از عراق. نشان به نشان اینکه دکتر عراقی به من می گوید من همرزم حمید تقوی، از شهدای مدافع حرم خوزستان، بودم و عکسش را با حاج قاسم سلیمانی نشانم می دهد. در فضای مجازی و به طور مشخص در توئیتر اما فضا کاملا متفاوت است و شاید این نشانی باشد از اینکه کیبوردها، چه میزانی از واقعیت را به ما نشان می دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.